Rozważanie na niedzielę, 27 marca 2016

Wigilia Paschalna

Rozpoczęcie

Najpierw cisza sobotniego poranka, kiedy to Jezus zstępuje do otchłani, dalej wigilijne nocne czuwanie, aż po radość płynącą z paschalnego światła… Jezus zmartwychwstał! Ostatnie słowo należy do życia, do miłości, do Jezusa. Przez chrzest należymy do Niego, a więc nosimy w sobie Jego życie, całą Jego historię, Jego drogę. Niech ta noc paschalna sprawi, że staniemy się świadkami zmartwychwstałego Pana! Nieśmy Jego światło wszędzie tam, gdzie panuje ciemność, nadzieję tam, gdzie czai się rozpacz, i miłość tam, gdzie wciąż jeszcze do głosu dochodzi nienawiść. Jezus żyje! Ostatnie słowo należy do Niego.

O. Przemysław Ciesielski OP & Łukasz Kubiak OP, „Oremus” Wielki Post i Triduum Paschalne 2004, s. 214

Wprowadzenie do czytań

Czytania, które usłyszymy, wprowadzają nas w historię zbawienia. Wsłuchajmy się w nią – w historię kolejnych interwencji miłosiernego Boga w życie człowieka, który jest Jego najwspanialszym i umiłowanym dziełem. Osobista historia każdego z nas jest historią zbawienia, dziejami tego, jak Bóg raz po raz cierpliwie nawraca nas na swoje ścieżki, wspaniałomyślnie wyprowadzając dobro nawet z naszych upadków.

O. Przemysław Ciesielski OP & Łukasz Kubiak OP, „Oremus” Wielki Post i Triduum Paschalne 2004, s. 217

Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych

Podczas dzisiejszej liturgii wszystko staje się nowe. To, co zdążyliśmy utracić jako dzieci Boże, odzyskujemy ponownie przez odnowienie naszych przyrzeczeń chrzcielnych. Na nowo przyznajemy się do Chrystusa i odcinamy się – naszą decyzją i dzięki mocy Bożego miłosierdzia – od szatana i wszystkich jego spraw.

O. Przemysław Ciesielski OP & Łukasz Kubiak OP, „Oremus” Wielki Post i Triduum Paschalne 2004, s. 235

Procesja rezurekcyjna

Nasza radość nie kończy się na murach świątyni. Nie możemy daru nowego życia zatrzymać tylko dla siebie. W procesji rezurekcyjnej wychodzimy ze świecami w rękach, aby ogłosić światu, że Chrystus zmartwychwstał! Chcemy ogłosić to żywym, ale także naszym zmarłym, aby powstali ze snu, bo oto zajaśniał im Chrystus. Śmierć już nie ma nad nami władzy, Jezus jest Bogiem żyjących!

O. Przemysław Ciesielski OP & Łukasz Kubiak OP, „Oremus” Wielki Post i Triduum Paschalne 2004, s. 237

Msza w dzień

„Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam także na wieki.” Zmartwychwstały Pan – ten sam, który ukazał się uczniom – przez sakramenty przychodzi do nas w Kościele. Przychodzi jako światło, które oświeca mroki grzechu i przemienia wszystko, co zdążyliśmy unicestwić przez naszą nieprawość. Przychodzi z darem nowego życia. Jesteśmy zaproszeni do tego, by to nowe życie chronić i pielęgnować, tak aby ono rosło w nas, a my wraz z Nim – i abyśmy się stali Jego świadkami.

O. Przemysław Ciesielski OP & Łukasz Kubiak OP, „Oremus” Wielki Post i Triduum Paschalne 2004, s. 238